CropperCapture4

50 lecie smlw2

Narodowe Czytanie 2020

5 września część klubowej grupy teatralnej miała okazje wziąć udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania, które odbyło się na dziedzińcu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

W tym roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Lektura jest dramatem, a więc jako aktorzy podzieleni zostaliśmy na role i odczytywaliśmy fragmenty.

Prowadząca Narodowe Czytanie w Jaworze- Mariola ZIEMNIK przypomniała, że utwór Słowackiego należy do najsłynniejszych i najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. - I choć z pewnością nawiązuje do utworów Williama Szekspira takich, jak „Makbet", „Sen nocy letniej" czy „Król Lear", to jest zupełnie oryginalna i to głównie za sprawą żywej akcji, Trzeba powiedzieć, że „Balladyna" to także utwór historiozoficzny, opowiadający o regułach rządzących dziejami, o tragedii narodu. Występuje w niej wygnany prawowity władca, a także król uzurpator, który sprawuje krwawe rządy i gnębi swój lub. Występuje w niej także krytyka władzy autorytarnej i tak właśnie „Balladynę" czytała carska cenzura, która wpisała „Balladynę" na listę dzieł zakazanych, ale występują tu również elementy groteski, utwór skrzy się żartem, humorem i ironią „. - e-legnickie.pl

Dziękujemy za miło spędzony czas wszystkim Paniom.

Do zobaczenia za rok! ❤️❤️

Fot. Bożena Ślepecka